2 milyar TL’yi aşan maliyetiyle Şükran, Konya Tarihinin En Büyük Projelerinden Biri Oldu

 2 milyar TL’yi aşan maliyetiyle Şükran, Konya Tarihinin En Büyük Projelerinden Biri Oldu

Ekl. Tarihi:

- Güncel. Tarihi:

Maliyeti, mahiyeti ve inşaat yoğunluğunun azaltılması bakımından Türkiye'ye örnek ve referans olan Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi'nde son beş yılda tarihi adımlar atıldı. Toplam 163 bin metrekare alanı kapsayan Sahibata Mahallesi Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi 2 milyar TL'yi aşan maliyetiyle Meram tarihinin en büyük, Konya'nın da bugüne kadarki en önemli projelerinden biri oldu.

Proje tamamlandığında şehrin en güzel, en nadide, en gözde ve cazibe merkezi yerlerinden biri olacak. Bir tarafta modern yaşam alanları, diğer tarafta yeşil alanlar ve en önemlisi de ecdat mirası yapılar yeniden gün yüzüne çıkacak.

 

ŞÜKRAN, KONYA TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJELERİNDEN BİRİ OLDU

Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi, hem maliyeti ve mahiyeti hem de inşaat yoğunluğunun azaltılması bakımından Türkiye'ye örnek oldu. Proje çerçevesinde bölgede ciddi anlamda arkeolojik kazı çalışmaları yapıldı. Bu hazineleri korumak adına titiz bir çalışmanın yürütüldüğü projede 3 bin 295 malik ile 467 yapının yıkımı için görüşmeler yapıldı. Bunlardan 2 bin 431 malik ile anlaşma sağlandı, 276 adet yapıda bin 242 bağımsız bölümün yıkımı gerçekleştirildi. Dönüşüm çalışmaları kapsamında mahalle sakinleri ile yapılan 606 daireye karşılık gelen kat karşılığı anlaşma yöntemi gerçekleştirildi.

 

İNŞAAT YOĞUNLUĞUNUN AZALTILMASI EŞİNE AZ RASTLANIR BİR ÖRNEK

İlk olarak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanan bölge, yoğunluk veya kat artırımı şeklinde yapılan geleneksel dönüşüm çalışmalarının aksine imar yoğunluğu ve yapı stokunun azaltılarak, doğal alanların çoğaltıldığı bir proje oldu. Yatay mimarinin en güzel örneklerinden olan yapıların inşa edileceği yepyeni bir kimliğe kavuşacak. Projede inşaat yoğunluğu üçte iki oranında düşürüldü.

 

TARİHİ ALANLAR ÖZENLE KORUNDU

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, mesailerinin önemli bir bölümünü Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi için ayırdıklarını ifade ederek, "Sur içi dediğimiz bu bölge tarihte olduğu gibi bugün de şehrimizin en kıymetli bölgesi ve hayatın merkezidir” diye konuştu. Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi'nin değeri ve alanın büyüklüğü bakımından ülkenin en büyük projelerinden biri olduğunu anımsatan Başkan Kavuş, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Bu projeyi değerli kılan bu özellikleriyle birlikte içinde ve çevresinde bulunan kıymetli tarihi eserler ve tescilli binalardır. Bu dönüşüm projesi, tarihi eserleri ve yapıları yeniden ayağa kaldıracak olması sebebiyle de çok değerli ve kıymetlidir. Bu sebeple bir taraftan dönüşümü gerçekleştirirken diğer taraftan da tarihi yapıları şehre kazandırmanın çabası içindeyiz.”

 

Etaplar halinde yürütülen çalışmalarda önemli mesafeler alındı.,

ŞÜKRAN PROJESİNDE ETAPLAR;

1. Etap; 158 adet dükkan ile 149 adet ofisten oluşacak ticari alanların yer alacağı 21 bin m². (İnşaat çalışmaları devam ediyor)

2. Etap; 126 adet dükkan ile 64 adet ofis ve sosyal yaşam alanlarından oluşan 20 bin m². (İnşaat çalışmalarında sona gelindi)

3. Etap; Kazı çalışmalarının devam ettiği 27 bin 500 m² lik alan.

4. Etap (Larende Etabı); Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülen park ve rekreasyon alanlarından oluşacak 41 bin 200 m² park alanı. (Larende esnaflarının taşınması sürecinin ardından çalışmalara başlanacak)

5. Etap; Türkiye'nin en büyük ikinci Tescilli Bina Taşıma Projesi olan 5 bin m²'lik Tescilli Ada Etabı. (İnşaat çalışmaları devam ediyor)

6. Etap: Büyükşehir Belediyesi birlikte 27 bin 100 m2'lik alanda başlatılan Sırçalı Medrese etrafı düzenlemesini kapsayan Sırçalı Etabı. (Yıkım süreci tamamlandı. Projelendirme çalışmaları devam ediyor)

7. Arkeolojik Park Alanı: Büyükşehir Belediyesi ile oluşturulacak 16 bin m²'lik Arkeolojik Park Alanı. (Projelendirme çalışmaları devam ediyor)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ilgihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. ilgihaber.com'a yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”