Doç. Dr. Ramazan Gündüz, SEHAL öğrencileriyle buluştu!

 Doç. Dr. Ramazan Gündüz, SEHAL öğrencileriyle buluştu!

Ekl. Tarihi:

- Güncel. Tarihi:

Seydişehir'in gözde eğitim kurumlarından Seyyid Harun Anadolu Lisesi "Bilim Söyleşileri Etkinlikleri” kapsamında Gökhöyük Kazı Heyet Başkanı Doç. Dr. Ramazan GÜNDÜZ'ü  davet etti. 

"Gökhöyük Kazıları Işığında Seydişehir'in Erken Dönem Kültürel Mirası" konulu söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide Suğla bölgesinde tarih öncesi kültür izlerinin görüldüğü yerleşim yerleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu. Akkise,  Yalıhüyük bölge arkeolojisinin öneminden bahsedildi.

Konu ile ilgili olarak görüşlerini belirten Seyyid Harun Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ercan ARSLAN şunları ifade etti:

"SEHAL Bilim Söyleşilerine bizler bu hafta Okulumuz Müzecilik Kulübü etkinliği olarak  Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan ve halen Gökhöyük Kazı heyet başkanlığını yürüten  Doç. Dr. Ramazan GÜNDÜZ'ü davet ettik. Kendileri okulumuz müze konferans salonunda öğrencilerimizle"Gökhöyük Kazıları Işığında Seydişehir'in Erken Dönem Kültürel Mirası" konulu söyleşiyi  gerçekleştirdi. Söyleşide Seydişehir bölgesinde Tarih Öncesi kültür izlerinin görüldüğü  yerleşim yerleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Gökhöyüğün Orta Anadolu da önemli bir Neolitik dönem yerleşim yeri olduğunu, 2023 yılında başladıkları kazı çalışmalarında elde ettikleri buluntuların dünyanın ilk şehir yerleşmesi olan Çatalhöyük ile dönemsel eşdeğer özellikler gösterdiğini söyleyerek bu höyüğün taşıdığı tarihsel önemine dikkat çekti. Burada devam ettirilecek kazı çalışmaları ile Seydişehir'in ve ülkemizin kültürel mirasının daha da zenginleşeceğini ifade etti. Gençlerimizin tarih bilinci ile yetişmelerinin önemine vurgu yapan GÜNDÜZ, ülkemizin sahip olduğu kültürel mirasın korunması ve tanıtımında gençlerimize çok önemli sorumluluklar düştüğünü belirtti. Söyleşinin sonunda Konya'mızın ilk resmi okul müzesi olma özelliğine sahip olan Seyyid Harun Anadolu Lisesi Okul Müzesi'ni degezdi. Müzenin bölümleri ve yapım süreci ile ilgili bilgiler alan Doç. Dr. Ramazan GÜNDÜZ müzeden çok etkilendiğini, böyle bir mekanın bir okul içerisinde oluşturulmasının gurur verici olduğunu söyledi. Program sonundaTarih Öğretmeni Ercan ARSLAN kendilerine son çalışması olan "Konya Tarihinde Seydişehir Araştırmaları” adlı eserini takdim etti. Daha sonra okul müdürü Mustafa UÇAN  değerli akademisyenimize katılım ve değerli paylaşımlarından ötürü teşekkür ederek günün anısına plaket takdim ederek  çalışmalarında başarılar diledi.


 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ilgihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. ilgihaber.com'a yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”