• DOLAR 27,0595
  • EURO 29,7103
  • GRAM ALTIN 1.675,74
  • ÇEYREK ALTIN 2.827,00
Açık
16
Açık

​ÇÖP EVDEN, HÜZÜN ÇIKTI

Türkan Taşcı

Türkan Taşcı

28 Temmuz 2022
 Parçalanmış bir aile içerisinde hayata küstürülen çocuklardan sadece ikisi…

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bir senedir kira ödemediği gerekçesi ile ev sahibi tarafından polise ihbar edilen kiracının evine, baskına gelen polisler şok geçirdi. Bu olayın basit bir kiracı ev sahibi olayı olmasını çok isterdim. Ama çöp yığını içindeki evden bir senedir aç ve susuz kalmış, kolları neredeyse iskelete dönmüş, saçları uzamış, Muhammed çıktı.

Çöp evde tutulan 9 yaşındaki çocuk ile ilgili, Bakanlık müdahil oldu. Bursa’da savcılık kararıyla anneye verilen çocuk, Antalya’da yine savcılık kararıyla anneden alınarak bakanlık kurumlarında koruma altına alındı.
Teyzenin çocuğu kaçırdığı ve birkaç senedir annesine göstermediği için anne, çocuk bulununca kendisine verilmesini talep etti. Peki, hangi anne çocuğunu bulana kadar çırpınmaz.

Annesi; “Üç yıldır çocuğumu görmüyorum benim çocuğum kaçırıldı. Yanıma gelmeli.  Şuan imkanım olsa o kadını yaşatamam. Ben eğitimciyim çocuğuma her şeyi öğretirim tekrardan” diyorr.
Muhammed tüm alfabedeki kelimeleri öğrenmiş olsa da yaşadıklarını onlarla ifade edebileceğini sanmıyorum. Sözlerine devam eden anne; ”ya geç bulunsaydı benim çocuğum” demiş. Senin için hayatında yeri olmayan sevgiden mahrum kalmış, acıyla dolu bir çocuk evet geç bulunsaydı sadece daha çok yıpranmış olacaktı.

Tabi olay sonrası teyze Kamuran Pınar’ın 16 yaşında olan kendi çocuğuna da başka bir mevkii de ulaşılmış ve Bursa’da koruma altına alınmış.
Bir yıldır hayata tutunmaya çalışan çocuğu alıkoyan teyze, savcılıktaki ifadesinde annesi istemediği için yeğenine kendisinin baktığını ve 4 aydır bu halde olduğunu, hiçbir yardım kabul etmediğini söyledi. Kendi yemesinden kesmeyip nasıl bir vicdanla o çocuğu aç bıraktı, yazık!

Büyüklerin hırslarının arasında küçücük bedenler kalıyor ya, ben ona üzülüyorum. Tek tesellimizde çocuğun sağ olması olsun. Geleceğinde nasıl bir yaşama ‘merhaba’ diyecek orası tartışılır olsa da, devlet korumasında huzurlu olacağı kesin.

Son olarak da anne ve teyze tarafından düşünmem içinse, teyzenin kendi çocuğuna bakmayıp ablasının çocuğunu kaçıracak, aralarındaki olayın ne olduğunu bilmem gerekiyor.
Dışardan ruh sağlığı iyi olmayan abla kardeşten başka bir şey görülmüyor çünkü…
 


*YAZILARIN TÜM SORUMLULUĞU YAZARLARA AİTTİR
 

Yorumlar