​KELİMELERİN GÜCÜ

Halime Bilgin

Halime Bilgin

13 Ağustos 2022
Çocukluğumuzda izlediğimiz cizgi filmler vardı. Onlardan biride He-Man. Orda kahraman her sıkıştığında "Gölgelerin Gücü Adına.." diyerek  kılıç aracılığı ile görünmeyen bir güçten yardım alır, kötü karekterleri altederdi. Bu gün, bende konuştuğumuz zaman hiç farkına varmadığımız kelimelerin gücünü hissetmek için, sadece sustum.
Bizi üzen, yaralayan, kıran, acıtan, sevindiren, mutlu eden, geçmişte dolaştıran, gelecek için hayal kurduran , anı yaşatan, veya hapseden hatta bu dünyadan sonrasında ne olacağımız da dahil her ne varsa hepsi kelimelerden müteşekkildi. Konuşmasam bile kelimelerin tahakkümü altında zihnim konuşuyordu.
Bu kadar ismi nerden öğrenmişti insanlık.
Bunu öğrenmenin bir yolu olmalı diye  insanın yaratıldığı o ilk gün'e gittim. Bizim bildiğimiz insanlığın atası, Hz Adem'in yaratılış hikayesindeydi sır.
Orda, " Allah Adem'e bütün isimleri öğretti... " diyordu. (Bakara /31)
Her gün zihnimize gelen ve hafızamıza  giren yeni kelimelerin kaynağı nerden geliyor bulmuştum. Hatta buna itiraz eden başka yaratılanlara,meleklere insan olmanın vasfı belgesi olarak sunulmuştu bir üstünlük olarak. O halde biz ne  yapmıştık bu kelimelere ;
Bizi üstün kıldığı, bilme yeteneği verdiği,insan tarafımızı ortaya çıkardığı halde bize zulüm olarak döndüler. Ömür dediğimiz kısacık zaman diliminde canımızı yaktılar.Bir anda mutluluğa boğdular, sevinçten uçurdular, en derin ıstıraplar verip sonrasında sessizliğe gömüldüler.
Kelimelerr...
Gerçekten İnsanı insan yapan unsurların baş müessisi. Hata yapmakda bu hatalardan arınmak da, bu verilen üstün kabiliyet vesilesi ile mümkün oluyor. Hz Adem ve Havva, hataya nasıl düşmüştü, şeytanın hilesi sonucu süslü kelimelerle (Araf /‪20-21-22‬)
 Bu düştükleri girdaptan nasıl kurtuldular kelimeler vasıtası ile yaratıcısının izniyle.
Dediler ki: “Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.” (Araf/23)
İşte "Kelimelerin Gücü " adına bir örnek
Verilen bu üstünlüğün kadrini bilerek, gerektiği gibi doğru kullanabilmek, farkına varabilmek bir güç değilde nedir.


*YAZILARIN TÜM SORUMLULUĞU YAZARLARA AİTTİR

Yorumlar

35°

Açık

Açık

 • Nem

  %16

 • Rüzgar

  15 km/s

 • Pazar

  Açık

  35°

 • Pazartesi

  Açık

  34°

 • Salı

  Az bulutlu

  34°

 • Çarşamba

  Parçalı bulutlu

  33°

Konya nöbetçi eczaneleri