Türkiye’de Eğitim Mesleksizleştiriyor!

 Türkiye’de Eğitim Mesleksizleştiriyor!

Ekl. Tarihi:

- Güncel. Tarihi:

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi 30. yıl etkinleri devam ediyor. Karatay Belediyesi iş birliği ile Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezinde yapılan ve Atilla Yaramış'ın düzenlediği, "Türkiye'de Eğitim Sanki Bir Ağlama Duvarı” konferansında eğitimci Dr. Necmettin Türinay konuştu. Program sosyal medya üzerinden canlı yayınlandı.

Türkiye'de Eğitim Mesleksizleştiriyor.

Dr. Necmettin Turinay "Kötü bir benzetme ama ben Türkiye'de eğitimi ağlama duvarına benzetiyorum. Eğitim Türkiye'de maalesef bir çıkmaz haline gelmiş durumda. Veliler genellikle çocuklarının iş sahibi olmasını istiyorlar. Üniversiteyi bitirdikten sonra da çocukların iş bulacağı genel bir beklenti var Türkiye'de. Ancak üniversite mezunları iş bulmakta zorlanıyor çünkü 200'den fazla üniversitede Eğitim Fakülteleri bulunmakta ve bu fakültelere binlerce öğrenci alınıyor. Bu durumda, Milli Eğitim Bakanlığı mezun olan binlerce öğrenciyi nasıl yönlendirecek? Devlet, "benden umudunuzu kesin" demiyor tabii ki. Sonuç olarak, Türk milleti, çocuklarının iş sahibi olması umuduyla ilkokuldan üniversiteye kadar büyük emek harcıyor, kendini helak ediyor ancak sonunda hayal kırıklığı yaşıyor, uygulanan model iflas ediyor.” Dedi

 

Sözlerine "Mesleğe ne zaman başlıyor insan, 15 yaşından sonra. 15 yaşından sonra liseye başlayan bir çocuk orayı da 18 yaşında bitirecek. Dolayısıyla Türkiye'ye de eğitim insanı mesleksizleştirmek için yapılan bir uygulamadır. Türk milli eğitiminin özü insanı işten, üretimden, kendi iki ayağı üzerinde durabilecek gelirini kendisi kazanabilecek imkanlardan mahrum bırakmaya dayalı bir eğitimdir. Türkiye'de sadece zihniyet değiştirme aracı olarak kullanılır.” Diyerek devam etti

Geçtiğimiz yılın üniversite yeterlilik sınavı istatistikleri üzerinden örnek veren Dr. Türinay  "Örneğin, 2023 yılında üniversite sınavlarına giren öğrenciler hakkında konuşalım. Bu sınavlara kimler giriyor diye merak ediyorsunuzdur. İşte bu sınavlara genellikle liseli öğrenciler giriyor, zaten bu konuda gazetelerden haberlerde sıkça okursunuz. 2023'te yapılan üniversite sınavlarına 3,5 milyon öğrencinin girdiği ilan edildiğinde, görülüyor ki 100.000 öğrenci tek bir soruya bile cevap verememiş. Yani Türkçe ve matematik derslerinden sorulan tüm sorulara hiçbir şey söylememiş yüz bin kişi var. İşte Türkiye'deki lise eğitiminin sonuçları böyle oluyor. Daha somut bir şekilde ifade edersek, her 30 kişiden biri sıfır cevap vermiş durumda.” Dedi

 

Program sonunda günün anısına katılım beratı, Selçuklu çini plaketi ve TYB Konya Şubesi yayınlarını TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, önceki dönem Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, TYB Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Kurtoğlu ve Mustafa Güçlü takdim etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ilgihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. ilgihaber.com'a yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”