Konya Valiliği Açıkladı! Kasım ayında Konya tacirlere dar edildi

 Konya Valiliği Açıkladı! Kasım ayında Konya tacirlere dar edildi

Ekl. Tarihi:

- Güncel. Tarihi:

Konya Valisi Vahdettin Özkan Konya'nın genel asayiş, suç ve suçlu ile mücadelede son durumun değerlendirildiği basın bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. 
Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için tüm kolluk kuvvetlerimizle birlikte 7/24 esasında özverili olarak çalışıldığını bildiren Vali Özkan, "Huzur Şehri Konya hedefimizi hep beraber tahakkuk ettiriyoruz.Tarihiyle, kültürüyle, hoşgörüsü ve değerleriyle medeniyet şehri Konya'mız en yaşanılır şehirlerdendir. En güvenli ve en huzurlu şehrimizde hemşerilerimizin daha da güvenli bir şekilde yaşamaları için çalışıyoruz.
ARANAN SAHIŞLARA YÖNELİK OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR
Kolluğun görevlerinin başında sayılan suçluların yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğine değinen Vali Özkan, "Suçailişkin etkin önleyici tedbirler aldığımız gibi, aranan suçluların yakalanması için tüm imkanları seferber ediyoruz. Kasım ayı içerisindeilimizde yapılan çalışmalar sonucu kesinleşmiş hapis cezası bulunan(1075) kişi yakalanmış, (119) şüpheli tutuklanmıştır.” Dedi.
ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEMİZ KARARLILIKLA DEVAM EDECEK!
Organize suç çeteleriyle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini bildiren Vali Vahdettin Özkan; Kasım ayı içerisinde ilimiz geneli organize suç örgütlerine yönelik icra edilen operasyonlarda (49) şüpheli şahsın yakalanarak adli makamlara teslim edildiğini belirtti.
KONYA'DA ZEHİR TACİRLERİNE GEÇİT YOK
Uyuşturucunun ve bağımlılığın özellikle gelecek nesillerimiz için en büyük tehlike olduğuna vurgu yapan Vali Özkan; "Her kararlı çalışma mutlak suretle sonuçlarını verecektir, Konya'mızda gençlerimizin geleceğini karartan zehir tacirlerine karşı mücadelemiz kararlılıkla sürmektedir.” dedi. Uyuşturucu ile mücadelede toplumsal bir farkındalığın ve duyarlılığın önemine değinen Vali Özkan, ilimiz geneli uyuşturucu madde satıcılarına yönelik icra edilen(501) operasyonda,(7.940) gr esrar maddesi,(10.682)gr. eroin,(107) gr.kokain,(1.066) gr.metanfetamin ve (101.813)adet sentetik hap,9.978 gr skunk maddesinin ele geçirildiğini,(653) şahıs hakkında adli işlem yapıldığını,(155) şahsın tutuklanarak cezaevine gönderildiğini bildirdi. Vali Özkan ayrıca torbacı tabir edilen sokak satıcılarının tespiti ve yakalanmasına yönelik kolluk uyuşturucu ile mücadele birimlerinin özel saha timlerinin 7/24 esaslı çalışmalarına devam ettiğini belirtti.
SON ZAMANLARDA YAPILAN ÖZELLİKLİBAZI İCRAAATLAR
İlimiz genelinde son zamanlardaki başarılı icraatlara da değinen Vali Özkan, çalışmalardan bahsederken, basının toplum düzeninin korumasında büyük misyon edindiğini, mücadelenin bir bileşeni olduğunu, basın mensuplarının, suç ve suçlu ile mücadelede saha çalışmaları ile de kolluk kuvvetlerine her zaman yardımcı olduklarını belirtip, basınmensuplarına teşekkürederek, toplantıyı sonlandırdı.
1) Geçmiş dönemlerde PKK/KCK-PYD/YPG silahlı terör örgütü içerisinde faaliyet yürüttüklerine dair bilgi/belgeler bulunan 3 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, adli makamlarca 2 şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, 1 şahıs deport edilmek üzere ilgili makamlara teslim edilmiştir.
2)  FETÖ kapsamında, içlerinde Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası bulunan şüpheli (İhraç Astsubay) ve yurt dışına kaçma girişimde bulunan 3 şahsın da olduğu ilimiz mahkemelerinden 10, diğer il mahkemelerinden 14 olmak üzere toplamda 24 aranan şahıs (haklarında hapis cezası bulunan) yakalanarak cezaevlerine teslim edilmiştir.     
3) Dini istismar eden bir ekibin sözde mahkeme kurarak bir şahıs infaz ettiği tespit edilmiş, bunun üzerine 3 şahıs yakalanarak işlemleri akabinde tutuklanmıştır.
4) Dini istismar eden bir gruptan hakkında 23 yıl 1 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan bir şahıs yakalanarak cezaevine teslim edilmiştir.
5) Dini istismar edenbaşka bir gruptan hakkında 6 yıl 3 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan bir şahıs yakalanarak cezaevine teslim edilmiştir.
6) Adli makamların koordinesinde 6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde ağır hasar gören araçların Hacizli-Çalıntı-Gümrük Kaçağı araçlara Change yapılmak suretiyle tekrardan trafiğe çıkartıldığına dair Türkiye genelinde yapılan çalışmalarda, İl merkezimizde tescili bulunan 6 araç, Çumra ilçesinde tescili bulunan 10 araç tarafımızca bulunmuş, gerekli Kriminal İnceleme yapılmak üzere muhafaza altına alınarak Konya Yediemin Otoparkına çektirilmiştir. AntalyaKriminal Bölge Polis Laboratuvarı görevlilerince Konya Otoparkında 21-24.11.2023 günü ön incelemesi tamamlanan toplam 16 aracında Change yapılmak suretiyle şase veya motor bilgilerinin değiştirildiği, 1 aracın Adana (Hürriyet PMA) ilinden Çalıntı Araç kaydının bulunduğu, 15 aracın Türkiye'de tescil kaydı bulunmayan araçlardan olduğu, yurtdışı girişli gümrük kaçağı araçlardan olabileceği değerlendirilmiştir.Antalya Kriminal Bölge Polis Laboratuvarı Müdürlüğünden incelenen araçlara ait kesin sonuç raporları geldiğinde adli makama arz edilerek işlemleri yürütülecektir.
7) FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma suçundan (6 yıl 3 ay) kesinleşmiş cezası bulunan şüpheli (ihraç başkomiser) icra edilen operasyonla yakalanarak sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmış, cezaevine teslim edilmiştir.
8) Mala zarar verme, Nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme, hırsızlık suçlarından aranma kaydı bulunan toplam (27 yıl, 7 ay, 10 gün) kesinleşmiş hapis cezası bulunan şüpheli yakalanmıştır.
9) Bina içerisinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal etme suçlarından (18) ayrı yakalama kararı bulunan toplam (23 yıl, 2 ay) kesinleşmiş hapis cezası bulunan şüpheli yakalanmıştır.
10) Çocukları fuhuşa teşvik etmek, yaptırmak veya aracılık etmek ve iftira suçlarından toplam (25 yıl, 6 ay, 8 gün) kesinleşmiş hapis cezası bulunan şüpheli yakalanmıştır.
11)Tasarlayarak adam öldürme suçundan aranan ve hakkında toplam (21 yıl, 8 ay) kesinleşmiş hapis cezası bulunan şüpheli yakalanmıştır.
12) Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme veya yayma, bilişim sistemine girme suçları kapsamında (5) ayrı ilde toplam (6) şüpheliye yönelik icra edilen operasyon faaliyeti sonucunda adliyeye sevk edilen şüphelilerden (1) şüpheli tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, (5) şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.
13) Konya – Ankara devlet karayolu üzerinde yanmış vaziyette (2) maktulün failleri, icra edilen operasyonda yakalanarak, adli makamlara sevk edilmiştir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ilgihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. ilgihaber.com'a yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”