Halka Arzlarda Belirlenen Ölçütler Borsayı Nasıl Etkileyecek?

 Halka Arzlarda Belirlenen Ölçütler Borsayı Nasıl Etkileyecek?

Ekl. Tarihi:

- Güncel. Tarihi:

Borsa ve Finans Danışmanı Burhan Yılmaz, SPK tarafından halka arzlarda belirlenen yeni ölçütleri değerlendirdi. Yılmaz, "Bazı sektörlerde bu ölçütlerin karşılanma imkânı yok. Ölçütlerin sektörlere göre belirlenmesi gerekir” dedi.

Borsa ve Finans Danışmanı Burhan Yılmaz, geçtiğimiz sene içerisinde borsada yatırımcı sayısını 9 milyonun üzerine taşıyan halka arzlarda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yılbaşından itibaren geçerli olacak şekilde belirlediği yeni ölçütleri değerlendirdi. SPK'nın internet sitesinden duyurduğu yeni ölçütlere dair Yılmaz, "Halka arzlarda yeni belirlenen ölçütlerin bazı sektörlerde karşılanma imkânı yok. Bu nedenle ölçütlerin sektörlere göre belirlenmesi gerekir” dedi.

Burhan Yılmaz, halka arzlarda belirlenen yeni ölçütlerin belirlenmesinde temel alınan kıstasların da değişmesi gerektiğini ekledi. Yılmaz, "Farklı sektörlerdeki şirketlerin sabit değerleri ve cirolarından ziyade, şirketlerin karlılık oranlarına göre ölçütler bulunmalı” ifadelerini kullandı.

Yeni belirlenen ölçütler neticesinde halka arzlar zorlaştı

Sermaye Piyasası Kurulu'nun yılbaşı itibariyle halka arzlarda getirdiği yeni ölçütler nedeniyle halka arz şartları giderek zorlaştı. Halka arz yapan şirketlerin 2023 sonu itibariyle 750 milyon TL ciroya ve 1.5 milyar TL aktif büyüklüğe sahip olması bekleniyor.

"Sigorta ve bilişim sektörlerinde bu ölçütleri karşılamak zor”

Burhan Yılmaz, yeni belirlenen ölçütlerin karşılanması konusunda en çok zorlanacak sektörlerin hangileri olacağı hakkındaki fikirlerini de beyan etti. Yılmaz, "Sigorta ve bilişim sektörlerinde yeni belirlenen ölçütleri karşılamak çok zor olacak” dedi.

Yılmaz, yapılan düzenlemelerle birlikte, gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ve yüksek borçlu şirketlerin halka arzlarda daha çok görüleceğini söyledi. Ayrıca Yılmaz, yüksek teknoloji üreten ve katma değer yaratan şirketlerin halka arzlara katılmasının da çok zorlaştığını vurguladı.

"Halka arzlara yatırım yapılırken daha seçici olunmalı”

2023 yılının ilk 11 ayında 52 şirket halka arz olurken, 100 milyona yakın yatırımcı başvurusu ve 3 milyar dolar civarı da halka arz büyüklüğü oluştu. 2021 yılında 53 halka arzla rekor kırılırken, 2022 yılında 38 halka arz gerçekleşmişti. Yılmaz, önceleri halka arz olan şirketlerin hisselerinin hızlı yükseldiğini, son dönemde ise yapılan halka arzlarda hisselerin hem yükseliş hızının hem de yükselişte olduğu sürenin azaldığını söyledi, "Halka arzlara yatırım yaparken daha seçici olunmalı. Yatırım yapılacak şirketler ‘değer yatırımcılığı' açısından değerlendirmeli ve ileriye dönük planlar yapılmalı. Günlük kazanç elde etmek adına küçük yatırımcının araştırmadan ve üzerine çalışmadan attığı hamleler hem piyasayı hem de küçük yatırımcıyı mağdur ediyor” diyerek potansiyel yatırımcıları uyardı.

Yılmaz, "Borsada işlem yaparken tüm yatırımcılar Rene Rivkin'in ‘Bir hisse satın alırken kendinize şu soruyu sorun; imkanınız olsa tüm şirketi satın alır mıydınız?' sözünü göz önüne almalı” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ilgihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. ilgihaber.com'a yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”