MİLLET, VEKİLİNDEN VEKALETİNİ GERİ ALABİLSİNHDP'nin kapatılması tartışmaları halen sürüyor. Ülkemiz parti kapatmaları meselesinde hayli büyük sınavlar verdi. Terör destekçileri ve terör seviciler ülkede anarşi çıkarmak istiyor. Ancak kapama çözüm mü? Kalıcı sonuç alınabilmesi için daha somut ve etkili neler yapılabilir onların da tartışılması gerekir. Zira Türk siyasi tarihinde 26 parti kapatılmış ve kapatılan partiler başka bir isimle yoluna devam etmiştir. Hal böyle olunca suçu işleyen ve çalışmayan vekilin vekillikleri üzerinde çalışmak gerekiyor.

Yeni anayasa çalışmaları devam ediyor. Yeni Anayasa'da seçilmiş milletvekillerine; E-Devlet Aracılığı ile puanlama sistemi getirilse belirlenen eşik puanın altına inenlerin vekilliği düşse daha yapıcı bir çalışma olur diye düşünüyorum. Ayrıca parti liderleri ve milletvekilleri yapmış oldukları çalışmaların sonuçlarını görmüş olur ve ona göre kendilerini revize edebilirler. Meclis daha dinamik olur. Sorumluluk almayan, vatandaşın derdiyle dertlenmeyen, halktan kopuk olanlar elenir. Vekillikleri düşenlerin yerine en yüksek oy almış yedek milletvekilleri geçebilir. Lider sırtından geçinen vekil kendini çalışmak zorunda hisseder. Çalışmak ve vatandaşa ülkesine katkı sağlamak durumunda kalır.

Partiler, bürokratları ve memurları daha verimli çalıştırır denetler, çalışan ve çalışmayan memur belirlenir vatandaşın şikayetleri karşılık bulur, bir mevzuata uydurulup vatandaşa edilen zulümler durdurulur, kalkınma ve adalet başlar..

Sonuç olarak Milletvekilleri puanlansın, karneleri oluşturulsun ve yayınlansın, millet beğenmediği vekilden vekaletini geri alabilsin vesselam….

 

*YAZILARIN TÜM SORUMLULUĞU YAZARLARA AİTTİR

Yazarın Diğer Yazıları