TEPKİLİYİZ... DEVELER KATLEDİLMİŞTİ... YAPAY ET GÜNDEMDE ... BAKAN YARDIMCISINDAN BİR GARİP AÇIKLAMA …

TEPKİLİYİZ...

DEVELER KATLEDİLMİŞTİ...

YAPAY ET GÜNDEMDE ...

BAKAN YARDIMCISINDAN BİR GARİP AÇIKLAMA …


Büyükbaş hayvancılık biterse temel gıda zinciri bozulur

Karbon gazı salınımı nedeniyle büyükbaş hayvan sayısının azaltılması yönünde bir gazeteye nbsp;açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece'ye tepkimizi dile getiriyoruz.


Işıkgece ''karbon salınımı çok fazla ,tonlarca su tüketiliyor''

Geçtiğimiz günlerde bir gazeteye açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece açıklamasında, büyükbaş yerine küçükbaşa yönelmenin daha iyi olacağını ve bunun için önemli projeler geliştirildiğini Büyükbaşta karbon salınımının çok fazla olduğunu, tonlarca su kullanıldığını maliyet ve vakit kayıplarının olduğunu söyleyen Işıkgece, küçükbaşta üretim ve tüketimin desteklenmesinin şart olduğunu söyledi.


Büyükbaş hayvancılık biterse temel gıda zinciri bozulur

Işıkgece'nin açıklamasına binaen diyoruz ki ; Etinden, sütünden, derisinden, sakatatından ve gübresinden faydalandığımız büyükbaş hayvanlar insanlığın temel gıda deposudur. Bu zinciri bozarsak temel gıda zinciri bozulur. Zaten şu anda Ülkemizde et ihtiyacını karşılayacak hayvan sayımız yeterli durumda değildir. Et ve süt fiyatları üretici için düşük tüketici için yüksek haldedir.

Küçükbaş hayvancılığın artırılıp desteklenmesini de büyükbaş hayvancılığın artırılıp desteklenmesini de önemli görüyoruz. Her iki hayvan gurubu birbirine engel teşkil eden durumda da değildir. Doğru planlama ve destek beklenile,pandemi nedeni ile zorluklarla mücadele edilen şu günlerde Sayın Bakan yardımcımız tarafından böyle bir açıklama yapılmış olması üzücüdür.


Avustralya develeri katletmişti

Karbon salınımı fazla oluyor açıklaması da fazla su tüketiliyor sözleri de manidar …

Avustralya'da fazla su tüketiyor diye 5000 den fazla Deveyi Katletmişti. Bugün dünyanın sermaye güçleri yapay etten bahsediyor aynı gündem tartışmaları bitmeden hanım efendinin açıklamaları anlaşılır gibi değil, her şeyinden istifade ettiğimiz dışkısı bile gübre olan derisi kullanılan hayvanlarımızı heba etmeyelim.

Keçileride kısıtlamıştık büyük yanlıştan dönüldü

Önceki yıllarda keçi sayıları ile oynandı ülkemiz zarar gördü. Şimdi büyük baş hayvanlarımız gündemde ülkemize yazık olur. Mera ıslah çalışması yapılmalı bu çalışmalar yapılmadan yine yüksek yem fiyatları altında üretici ezilir. Büyük baş hayvan üreticileri ülkemizin et ve süt ihtiyacını gidermek adına çalışmalar yapıyor. Yem fiyatlarının yüksek olması, girdi maliyetlerini artırıyor. Girdi maliyetlerinin azaltılması ve kaba yemle besleme modeline geçilmesi uygun olabilir.

Bakan, yardımcısından sorumludur..

Türkiye coğrafi olarak hayvancılığın her modeline uygun zengin bir doğaya sahipken Allah'ın verdiği bu lütfu iyi değerlendirmemiz gerekir. Sermaye baronlarının oyunlarına gelmeyelim .Ne amaçla açıklama yapıldığı önemli Hem Büyükbaş hem de nbsp;Küçükbaş yani Türklerin ata yurdundan itibaren sürdüre geldiği hayvancılığın her alanına destek vermemiz gerekir. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'den talebimiz bu yöndedir. Bakan, yardımcılarından sorumludur.''Muhammet Babur

ilgi Haber
 

*YAZILARIN TÜM SORUMLULUĞU YAZARLARA AİTTİR

Yazarın Diğer Yazıları